Ювілейна 30-та Українська антарктична експедиція повернулася до Києва після року праці на станції "Академік Вернадський" в Антарктиді. Експедиція складалася з 13 полярників, які провели значні наукові дослідження.
Команда повернулася в Україну після тижневої подорожі через чилійський порт Пунта-Аренас та Варшаву. У складі експедиції було 8 науковців, лікар, кухар, системний адміністратор, дизеліст і механік. Вчені займалися дослідженнями в галузях геофізики, метеорології та біології, спостерігаючи за змінами клімату, станом озонового шару, динамікою магнітного поля Землі, сейсмічною активністю та реакцією живих організмів на потепління.
Під час роботи на станції "Вернадський" українські полярники співпрацювали з колегами з Першої мексиканської антарктичної експедиції, з якими спільно проводили дослідження, а також залучалися до культурних обмінів.
Станція "Академік Вернадський" є єдиною українською науковою базою в Антарктиці, де проводяться дослідження унікального природного середовища континенту. Ледокол "Ноосфера" забезпечує доставку полярників, вантажів і пального до антарктичного узбережжя. Крім річної команди, повернулися додому також і учасники сезонного відряду, які модернізували обладнання та проводили польові дослідження.
Чому це важливо. Експедиція значно розширила наукове розуміння процесів, що відбуваються в Антарктиді, а дані, зібрані за рік, можуть дати змогу краще передбачити зміни клімату на планеті.
| Рік | Кількість учасників | Основні дослідження |
|---|---|---|
| 2023 | 13 | Геофізика, метеорологія, біологія |
| 2024 | Невідомо | Геологічні дослідження |
На сьогодні на станції працює 31-ша Українська антарктична експедиція, яка продовжує дослідницьку роботу. Цікаво, що в сезоні 2024 року український ледокол "Ноосфера" використовується для геологічних досліджень, метою яких є вивчення кліматичних змін за останні 20 тисяч років.




